Wyniki tego badania potwierdziły, że nasilenie stresu wykazało istotny związek z przewlekłym bólem odcinka lędźwiowego i krzyża.W szczególności, silny stres był związany z 2,8-krotnym wzrostem ryzyka przewlekłego bólu dolnej części pleców w porównaniu z populacją ogólną.
U pacjentów cierpiących na przewlekły ból występuje nieprawidłowa reakcja na stres, która nasila przewlekły ból.
Stres jest głównym czynnikiem modulującym układ bólowy poprzez mechanizmy przeciwbólowe i przeciwbólowe 18 . Reakcja na stres jest generowana przez różne neuroprzekaźniki (noradrenalina, dopamina, serotonina), peptydy (wazopresyna) i hormony (kortyzol) 19 . Wśród nich głównymi składnikami są oś podwzgórze-przysadka-nadnercza (HPA) i układ współczulny. Pobudzenie podwzgórza przez stres powoduje wydzielanie hormonu uwalniającego kortykotropinę i wazopresyny argininowej. Ma to szereg konsekwencji, z wydzielaniem wielu różnych substancji, z których najważniejszą jest kortyzol, który jest regulowany przez układ sprzężenia zwrotnego osi HPA. Przewlekły stres i powtarzający się stres o wysokiej intensywności chronicznie reaktywują tę reakcję na stres, a powtarzające się skoki kortyzolu ostatecznie wyzwalają dysfunkcję kortyzolu.
Stres ma wieloaspektowy wpływ na ludzki organizm, przyczynia się do nasilenia stanów patologicznych, w tym do powstawania i utrzymywania się przewlekłego bólu.
Choi, S., Nah, S., Jang, HD. et al. Association between chronic low back pain and degree of stress: a nationwide cross-sectional study. Sci Rep 11, 14549 (2021)