Wizyta
Podczas pierwszego spotkania skupiam się na wnikliwym wywiadzie i analizie dolegliwości pacjenta oraz interpretacji badań diagnostycznych a uzyskane informacje w połączeniu z dokładnym badaniem manualnym i funkcjonalnym stanowią podstawę do ustalenia planu terapeutycznego.
- W celu przeprowadzenia dokładnego badania manualnego i funkcjonalnego możesz zostać poproszona/y o rozebranie się do bielizny (nawet jeśli problem, który zgłaszasz dotyczy np. stopy). Proszę o zabranie bielizny która zapewni komfort podczas wizyty.
- Jeżeli posiadasz dokumentacje medyczną opisującą dotychczasowe leczenie oraz badania obrazowe ( RTG, USG, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa) to proszę o zabranie ich ze sobą na pierwszą wizytę.
- Czas trwania wizyty 40 min. / koszt 200 zł (płatność wyłącznie gotówką).
W celu umówienia się na wizytę proszę o kontakt telefoniczny – 600 077 355 lub poprzez forumularz zgłoszeniowy.
Jeżeli nie odbieram telefonu oznacza to że jestem skupiony na pracy z pacjentem oraz oddzwonię w wolnej chwili.
Osteopatia jest uznanym systemem diagnostycznym i leczniczym, a także zapobiegania urazom i różnym chorobom za pomocą badania manualnego który główny nacisk kładzie na strukturalną i funkcjonalną integralność ludzkiego ciała. Sposób prowadzenia terapii osteopatycznej wynika z fizjologii, anatomii, biomechaniki oraz powszechnej wiedzy klinicznej. Traktuje ona ciało ludzkie jako całość zarówno w aspekcie strukturalnym jak i funkcjonalnym.
Wywiad
Wizyta rozpoczyna się od przeprowadzania wywiadu, analizy historii medycznej oraz dolegliwości pacjenta. Wywiad medyczny ma na celu uzyskanie informacji o źródle dolegliwości z którymi zgłasza się pacjent. Obejmuje pytania o choroby współistniejące, przyjmowane leki, przebyte zabiegi, charakter pracy, aktywność fizyczną, styl życia, aktualne dolegliwości i ich przebieg oraz dotychczasowe urazy i leczenie. Zazwyczaj trwa kilka minut i stanowi istotny element w diagnozie.
Badanie obrazowe
Analiza dokumentacji medycznej i badań obrazowych pacjenta (RTG, USG, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego). W przypadku posiadania przez pacjenta wcześniejszej dokumentacji medycznej oraz badań obrazowych, ocena ich pod kątem zaawansowania zmian w tkankach oraz możliwości oddziaływania na bieżące dolegliwości pacjenta. Interpretacja badań obrazowych wraz z wywiadem oraz badaniem fizykalnym ma na celu wychwycenia ewentualnych tzw. czerwonych flag, czyli sytuacji w której istnieje podejrzenie poważniejszych patologii i przeciwwskazania do leczenia manualnego gdzie pacjent powinien być skierowany na dalsze badania i wizytę u odpowiedniego specjalisty.
Badanie fizykalne
Stanowi najważniejszy element w diagnostyce funkcjonalnej pacjenta, składa się ono z: palpacji, testów funkcjonalnych, badania zakresu ruchomości, odruchów, zaburzeń czucia oraz oceny siły mięśniowej. Na podstawie których przeprowadza się wraz z wcześniejszym wywiadem wnioskowanie kliniczne i stawia diagnozę funkcjonalą oraz planuje proces postępowania terapeutycznego.
Terapia manualna
Terapia manualna to rodzaj badania i leczenia tkanek narządu ruchu. Polega na pracy manualnej na tkankach układu mięśniowo-powięziowo-szkieletowego oraz nerwowego. W celu uwolnienia ograniczeń ruchomości i funkcjonalnych zaburzeń tkanek, zmniejszenia napięcia oraz ucisku na nerwy i naczynia krwionośne. Wykorzystując przy tym techniki: manipulacyjne, mobilizacyjne, neuromobilizacyjne , oscylacje , trakcje , limfatyczne oraz techniki tkanek miękkich (uwalnianie mięśniowo-powięziowe, techniki energizacji mięśniowej, punkty spustowe).
Terapia Czaszkowo - Krzyżowa
Jej twórcą jest dr William Sutherland który opracował spójny model systemu wzajemnych napięć i zasad ich przenoszenia w układzie czaszka – opona twarda – kość krzyżowa. Istotą terapii jest korygowanie powstałych zakłóceń w tym modelu i ułatwienie swobodnego przepływu płynów w organizmie oraz przywrócenie zdolności regeneracji. Terapeuta pracuje delikatnie na kościach czaszki i odcinka krzyżowego kręgosłupa, aby usunąć powstałe zaburzenia. Prawidłowe funkcjonowanie systemu czaszkowo- krzyżowego wpływa pozytywnie na układ nerwowy, trzewny, a także na system mięśniowo- szkieletowy całego ciała.
Terapia Wisceralna
Terapia wisceralna inaczej zwana trzewną to ukierunkowane działania manualne mające na celu przywrócenie prawidłowego ruchu i funkcji narządów wewnętrznych. Jakiekolwiek ograniczenia tego ruchu mogą rzutować na funkcjonowanie organu jak i całego organizmu, ponieważ system trzewny tworzy układ wzajemnych powiązań między sobą oraz strukturami całego organizmu człowieka. Dysfunkcje narządów wewnętrznych mogą objawiać się podwyższonym napięciem (np. ból brzucha), zaburzenia czynności narządu (problemy trawianne) lub też za pośrednictwem układu współczulnego rzutować na dolegliwości bólowe w zupełnie innej części ciała (np. bóle kręgosłupa).
Manipulacja powięzi
Igłoterapia sucha
Sucha igłoterapia (ang. dry needling) to metoda polegająca na nakłuciu punktu spustowego w mięśniu lub nakłuciu napiętego pasma mięśniowego za pomocą sterylnych, jednorazowych igieł do akupunktury w celu leczenia bólu mięśniowo-powięziowego i dysfunkcji w obrębie narządu ruchu. Metoda bezpośredniego mechanicznego oddziaływania na tkanki, w celu uzyskania reakcji biochemicznych, biomechanicznych i naczyniowych. Pozwala dotrzeć do głębokich struktur mięśni i powięzi, często niemożliwych do osiągnięcia przy pomocy technik manualnych. Suche igłowanie jest bardzo skuteczną i bezpieczną metodą leczenia bólu mięśniowo-powięziowego.